Kış Aylarında Su Tüketimi Neden Önemlidir?

Sıcak havalarda yaşanan susuzluk hissi, su ihtiyacımız konusunda bizi uyarır. İdrar ,terleme ve soluma yolu ile su kaybeden vücudun daha fazla suya ihtiyacı vardır. Vücudumuzun ihtiyacı olan miktarda su içmek yaz mevsiminde olduğu kadar kış mevsiminde de çok önemli ve gereklidir.

Öyleyse kış aylarında su tüketimi neden önemlidir?

Sindirim Sistemini Destekler ve Bağışıklığı Güçlendirir.

Su içmek vücudumuzun en önemli ihtiyacıdır ve bol bol su içmek vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli etkendir.

Su içmek vücudumuzun sindirim ve boşaltım sistemlerini doğru ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını ve vücudumuzdan zararlı olan maddelerin atılmasını sağlar. Çeşitli gribal hastalıkların yaşandığı soğuk kış günlerinde su içmek vücuttaki toksik maddelerin vücuttan atılmasını ve sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar.

Vücut Isısının Korunmasını Destekler

Soğuk havalarda yaşanan gribal hastalıkların sebebi ile ateş yükselmesi yaşanır. İdeal olan ısının üstüne çıkıldığında vücut terleme yolu ile kendini dengelemeye ve ideal olan ısıyı yakalamaya çalışır. Fakat vücudumuzda ki su seviyesi yeterli değil ise terleme durur  ve bu durum ateşin düşmesine engel olur.

Cilt Kuruluğuna Engel Olur

Yapılan araştırmalara istinaden vücudumuzdaki suyun %20 si cilttedir.Bu yüzden cildin ihtiyacı olan neme kavuşması şarttır. Cilt ihtiyacı olan neme su tüketimi ile kavuşur.

Cilt kuruluğu vücudun su ihtiyacının karşılanmadığının en belirgin uyarısıdır. Kuru cildin elastikiyeti azalır ve yaşlanmaya etken olur.

Soğuk havalarda yaşanan nem seviyesinin yetersizliği sebebi ile cilt nemini kaybeder ve kurur.

Cildin ihtiyacı olan nemi havadan alamaması sebebi ile bol bol su tüketerek bu ihtiyacı karşılanmalıdır.

İyice nemlendirilen cilt esnek ve yumuşak olur

İyice nemlendirilen cilt canlı renktedir.

İyice nemlendirilmiş cilt gergin olmaz, kaşıntıyı önler ve ciltteki konforun iyi seviyede kalmasını sağlar.

Ruh Halinizi İyileştirir ve Depresyona Engel Olur

Kış mevsiminde gecelerin daha uzun  olması uyku halinde olmanızı ve kendinizi yorgun ,enerjisi düşük hissetmenize sebep olur. Çünkü geceleri üretilen yani karanlıkta üretilen bir hormon olan melatonin salgılanması soğuk kış günlerinde hava daha geç aydınlandığı için uyanmayı zorlaştırır. Bu sebep ile yeterli su tüketmek daha kolay uyanmanızı, daha yüksek enerjide olmanızı ve gün boyunca uyku halinden sizi kurtarıp odaklanmanızı ve dikkatinizi güçlendirir. Bu sayede gün boyunca kendinizi zinde ve mutlu hissedersiniz.

Kış Aylarında Ne Kadar Su İçmeliyiz?

Soğuk havalarda sağlıklı beslenmenin hastalıklara ve depresyona karşı en önemli güç olduğunu söyleyen uzmanlar, kadınların 10 bardak ,erkeklerin ise 14 bardak su içmesini gerektiğini önermektedirler. (Verilen miktarlar min. öneri miktarıdır.)

Unutmayın ki içtiğiniz su miktarı kadar önemli olan diğer konu suyun kaliteli olmasıdır. Galiparduc.com su arıtma sistemleri uzman ekibi ve kaliteli müşteri destek anlayışı ile her zaman sizinle.

Galiparduc.com su arıtma sistemleri, şebeke suyunu arıtarak kaliteli ,sağlıklı suya ulaşımınızı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir