Plastik Atıkların Doğaya Zararları Nelerdir?

Plastik yalnızca doğaya ve denizlere zarar vermiyor ayrıca canlı yaşamını da tehdit ediyor. Yapılan araştırmalara göre plastik sebebiyle olumsuz etkilenen canlı türü sayısının 400 olduğu düşünülüyor.

20. yüzyıldan önce plastik kullanımı çok yaygın değildi ve çevreye fazla zararı yoktu. Ancak plastik araç-gereçlerin cam, tahta ve metal araç-gereçlere göre daha kolay elde edilmesi ve ucuz olmasından dolayı 20. yüzyıldan itibaren tıptan eğitime, sanayiden ev araç gereçlerine kadar sosyal hayatın hemen her alanında kullanılmaya başlanmış ve çevresel zararları ortaya çıkmıştır. Bu nedenle bu çalışmada 20. yüzyıldan önce ve 20. yüzyıldan sonra plastik kullanımının gelişimi ve çevresel etkileri açıklanmıştır.

Hayatımızın her noktasında karşımıza çıkan plastiklere dair inanılmaz noktaları belirtmeden önce, hep beraber biraz beyin fırtınası yapmakta fayda var.

şimdi hep beraber tam şu anda her nerede iseniz çevremizi dikkatli bir şekilde inceleyelim ve doğaya kulak verelim. Telefon kabınız, kulağınızdaki kulaklık, belki öğlen yemeğinizin içinde durduğu kap veya biraz sonra içeceğiniz suyun şişesi.

Fark ettiniz mi? Hayatımız plastik ürünler ile sarıp sarmalanmış durumda. Adeta hayatımızı ele geçirmişler ve onlar olmadan yaşamak neredeyse imkansız hale gelmiş durumda.

Plastiklerin ilk olarak 1960’larda üretildiğini biliyor muydunuz? Yaklaşık 70 yıldır varlığını sürdüren plastiklerin yapımında araştırmalara göre insan sağlığına oldukça zararlı maddeler kullanılıyor. Bu maddeleri ‘plastiğin insan vücuduna zararları’ adlı yazımızda detaylı olarak incelemiştik.

Bazı atıklar vardır ki doğada binlerce yılda bile yok olmazlar. Düşünmeden bilinçsizce ve ilkelce yapılan denize veya sokağa atılan çöplerin çevreye ve doğal yaşama, ne derece zarar verdiğinin bilincinde dahi değiliz.

Öncelikle şunu bilmeliyiz ki plastik dünyamızda 1000 yılda çözünüyor.  Her yıl kişi başı 440 poşet tüketiyoruz. Türkiye’de 1 yılda milyar plastik poşet tüketimi var. Sahillerdeki çöplerin %75’i plastiklerden oluşuyor. Özellikle denizlere atılan plastik atıkların gün yüzüne çıkmasıyla beraber Akdeniz dünyanın 6. Büyük deniz çöplüğü oldu. Akdeniz mikro plastiğin %7’sini barındırıyor. Plastik atıkları denizlerdeki canlıların en düşmanı haline geldi. Okyanuslara her yıl sekiz milyon tonluk plastik atık boşaltılıyor. Ölen deniz kaplumbağalarının %80’inin midesinden plastik poşet çıkıyor.  Yeşil bir dünya için plastik kullanımını azaltalım.

Dünya genelinde yaklaşık 1 trilyon plastik üretilirken ünün üretimi için yaklaşık 300 milyon varil petrol harcanıyor. Plastik üretiminde harcanan enerji ile plastiğin geri dönüşümünde harcanan enerji arasında çok fark var bu yüzden büyük plastik üreticisi şirketler genellikle geri dönüşüme olumlu bakmıyor. Olumlu baksalar bile bunun için harcanan enerji çok fazla olduğu için maliyet olarak yanaşmayı tercih etmiyorlar.

Plastik sadece insan sağlığına değil dünyamıza da ciddi zararları vardır. Gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak için plastiklerden oldukça uzak durmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir