Alkali Su İçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Alkali su tüketimi hakkında en önemli şey nedir? Su içme alışkanlığı kazanıp vücudun günlük su ihtiyacını karşılayacak miktarda su tüketmek mi? Evet, bu doğru cevaplardan biri; fakat bu soruya verilecek tek cevap değil. O halde, su içerken dikkat edilmesi gerekenler hakkında detaylı bilgi verelim. İşte, “Sağlıklı su tüketimi nasıl olmalı?” ve “Suyun faydası olması için su nasıl içilmeli?” gibi soruların cevapları:

Su Arıtma Cihazının Önemi

Ne Az, Ne Çok: İdeal Su Tüketim Miktarı Doğrultusunda Su İçin

Tüketilmesi gereken ideal su miktarı; cinsiyet, yaş, kilo, boy, yapılan egzersizler ya da alınan ilaçlar gibi etmenlere göre farklılık göstermektedir. Dolayısıyla herkesin içmesi gereken su miktarı farklı olabilmektedir. “Günde kaç litre su içmeliyim?” sorusunun en doğru cevabını öğrenmek için ise doktorunuza danışabilirsiniz ya da su tüketimini takip eden mobil uygulamalardan yararlanabilirsiniz.

Hiponatremi, kandaki sodyum değerinin çok düşük olmasıdır ve hayati tehlike oluşturmaktadır. Özetle, içtiğiniz alkali su miktarı vücudunuzun ihtiyaç duyduğu doğrultuda olmalıdır.

Su İçmek İçin Susama Hissinin Oluşmasını Beklemeyin

İdrar, terleme ve soluma vücuttan sıvı çıkışına neden olur. Susama hissi ise vücuttan %1 – %2 oranında sıvı çıkışı olduğunda gerçekleşir. Fakat susama hissinin dışında da vücut, susuz kaldığının sinyallerini verebilmektedir; ağız kuruluğu, baş ağrısı, baş dönmesi, kol ve bacaklarda güçsüzlük gibi belirtiler ise bu sinyaller arasında yer almaktadır. Bu sebeple susama hissinin oluşmasını beklemeden, belirli aralıklarla su içmek önemlidir.

Tüketmeniz Gereken Su Miktarını, Gün İçinde Yavaş Yavaş İçin

Belirli aralıklarla, yudum yudum su içtiğiniz takdirde vücudunuza hızlı bir şekilde su alma, yani suyu birden tüketme ihtimaliniz de azalır. Bu durum, vücudunuzdaki suyun hızlı bir şekilde atılmasının da önüne geçilebilmektedir. Hızlı bir şekilde değil, yavaş yavaş tüketilen su bağırsaklar ve böbrekler başta olmak üzere organlar tarafından emilebilir; bu da idrar çıkışının az olmasını ve organların sudan alabilecekleri faydaları almalarını sağlayabilmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre bir anda fazla su içenlerin, aynı miktarda suyu belirli bir zaman aralığında yavaş yavaş içenlere göre daha çok idrara çıktıkları ve dolayısıyla vücutlarından daha fazla sıvı çıkışı olduğu sonucuna varılmıştır.

Bunun yanı sıra “Su ayakta mı, oturarak mı içilir?” sorusunun cevabının da suyun vücuttaki emilimini etkileyen bir husus olduğu düşünülmektedir. Fakat ayakta su içildiğinde, suyun direkt olarak onikiparmak bağırsağına geçtiğini ya da ayakta su içmenin zararlarını kanıtlayan bir bilimsel sonuç bulunmamaktadır.

Taze Su Tüketmeye Özen Gösterin

“Su içimi nasıl olmalı?” sorusunun önemli başlıklarını sizinle paylaştık, su içmenin doğru yolu hakkında bilgi verdik. Bu noktada içtiğiniz suyun tazeliğinin de çok önemli olduğunu not düşmek isteriz. Çünkü ambalajı açılıp tüketilmeyi bekleyen suyun içerisinde bakteri oluşumu meydana gelebilir.

“Her daim taze suyu bulmak kolay mı?” dediğinizi duyar gibiyiz. Evet;Royal Green su arıtma cihazları ile çok kolay! Üstelik Royal Green su arıtma cihazları sadece taze su sunmakla kalmıyor, ters ozmos teknolojisi sayesinde size temiz su da sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir