Arıtılmamış Su İçmenin Zararları

Arıtılmamış su sağlığınız için zararlı olma ihtimalini göz önünde bulundurarak damacana su ya da pet şişe su tercih ediyor olabilirsiniz. Fakat ne yazık ki size kötü bir haber vermek zorundayız: Tercih ettiğiniz bu sular da ambalajları nedeniyle sağlığınız için zararlı olabilir. Şimdi, pet şişe suyun zararları nelerdir? Gelin, bu olası zararlara daha yakından bakalım.

BPA, Sağlığınızın Düşmanlarından Biri

Hazır su şişelerinin ve damacanalarının çoğu plastikten üretilir ve bu plastik ambalajların içeriğinde sağlığa zararlı olan, bisphenol A (BPA) adı verilen madde bulunabilir. Yapılan araştırmalar, BPA’nın; kanser, obezite, diyabet, kısırlık gibi hastalıklara sebep olmanın yanı sıra salgı bezlerinin görevlerini yerine getirmesini de engellediğini göstermektedir.

BHPF de Sağlığınızı Tehdit Ediyor

BPA’nın sağlığına zararlı olduğunu bilenler ise BPA’sız şişeler tercih edebiliyorlar. Fakat BPA’sız şişelerde rastlanabilen flören 9 bisfenol (BHPF) maddesi de hiç masum değil! Yapılan araştırmalar; suyun içerisine karışan BHPF’nin, vücuda girdiği durumda östrojen hormonunu taklit edebildiğini ve hamilelikte düşük oranını artırabildiğini göstermektedir.

Şişe İçinde Bekleyen Su, Bakteri Üretebiliyor

Evinizde, su ihtiyacınızı karşılamak için 19 litrelik damacana siparişi veriyor olabilirsiniz. Suya salınım yapma ihtimali olan BPA ve BHPF maddelerinin yanı sıra, bu damacanalar sağlığınıza zararlı olan bakterilerin üremesi için de uygun bir ortam oluşturabilir. Araştırmalar; arıtılmamış su şişelerinin içerisindeki bakteri kolonilerinin, şişe açıldıktan sonra ciddi oranda arttığını göstermektedir. Bu bakterilerin artış oranı ise soğuk alanlara kıyasla, oda sıcaklığında daha da yükselir.

Plastik şişelerde bulunan bir diğer tehlike ise plastiğin kendisi! Çünkü yapılan araştırmalar, bazı şişeler içerisinde mikroplastik partiküllerin tespit edildiğini ortaya koymaktadır. Bu mikroplastik partiküllerin ise suların paketlenme işlemi sırasında suya karıştığı düşünülmektedir.

Plastikten Doğa da Zarar Görüyor, Bu Zarar Günün Sonunda Sizi de Etkiliyor

Pet şişelerde su içerek sadece biz zarar görmüyoruz; dünyamız da bu tüketimden olumsuz etkilenmektedir. Plastik tüketiminin bir bölümünü kapsayan pet şişeler, içerisindeki su tüketildikten sonra, genellikle çöpe atılmaktadır. Plastik şişeler ise içindeki zararlı maddeler nedeniyle toprağı ve yeraltı sularını zehirlemektedir. Bu zehirleme hem canlıları hem de sebze-meyveleri etkilemektedir. Bunun yanı sıra bazı pet şişeler ise okyanuslara karışmaktadır.

Hem Sağlığınızı Hem Doğayı Korumak İçin Çözüm: Su Arıtma Cihazları

Artık “Pet şişe su zararlı mı?” sorusunun cevabını biliyorsunuz. Musluk suyunuzu arıtıp içebilirsiniz! Royal Green ters ozmos teknolojisine sahip su arıtma cihazları, musluk suyunuzdaki partikülleri %99,8 oranında ayrıştırır. Siz de tezgah altı ya da tezgah üstü su arıtma cihazınızdan taze suyunuza pratik bir şekilde ulaşmanın tadını çıkarabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir