Problemli Su Serisi: Kireçli Suyun Zararları

Kireçli su en çok karşılaşılan sorunlardan biridir ve kirecin sudaki varlığını görmek bazı zamanlarda mümkün olmayabilir. Şimdi hem sizin sağlığınızı tehdit edebilecek olan hem de ev aletlerinizin ömrünü kısaltabilecek sert suyu yakından tanıyalım.

Kireçli Su Nedir?

Kireçli su veya diğer adıyla sert su, yüksek miktarda kalsiyum ve magnezyum iyonları içeren sudur. Sertlik; alüminyum, baryum, demir, çinko ve manganez gibi metallerden de kaynaklanmaktadır. Su sertliği oluşmaması için standart miktar ise kalsiyum için 75-200 mg/lt, magnezyum için ise 50-180 mg/lt’dir.

Sert Su Sağlığı Nasıl Etkiler?

Maddelerin su içinde bulunduğu miktarın etkileri farklı olmaktadır. Magnezyum alımında artış, ishale neden olmaktadır. Hem magnezyumu hem sülfatı yüksek içme sularının da müshil etkisi olur. Fazla kalsiyum, kandaki kalsiyum seviyesinin normalin üstünde olmasına, yani hiperkalsemi veya süt alkali sendromuna yatkın kişilerde sorun yaratmaktadır.

Sert Su Cihazlarınız, Tesisatınız ve Bütçeniz İçin Tehdit Oluşturmaktadır

Kireçli sular; sıcak su sistemleri, kettle, ütü ve diğer ev aletlerinde birikintiye neden olur. Termosifon gibi su ısıtıcılarındaki birikinti ise cihazların ömürlerini kısaltmakta ve verimlerini azaltmaktadır. Ayrıca bu birikintiler tencere ve tavalarınızda da görülmektedir. Ev aletlerinizdeki bu durum ise elektrik, doğalgaz faturalarınıza yansıtmaktadır.

Ev aletlerinin ve boruların içindeki birikintiler su akışını engellediği için de alet parçalarıyla boruların daha sık değişmesi gerekir. Ayrıca çok sert sular, borularda aşınmaya da neden olmaktadır. Bu aşınma ise suya kurşun ve civa gibi metallerin karışmasına yol açabilmekte, boruların ömrünü kısaltabilmektedir. Bunun yanı sıra sağlığınızı tehdit ettiğini de not düşelim.

Kireçli Su Nasıl Önlenir?

Su arıtma cihazı kullanabilirsiniz! Bu cihazlar suya sertliğini veren maddeleri arıtarak kireci önler. Kireçsiz su çok az birikme yapar, bu sayede de cihazın ömrü uzamaktadır. Böylece hem faturaların artmasının hem de olası cihaz arızalarının ve yenileme zorunluluğunun önüne geçebilirsiniz. Royal Green Su Arıtma Cihazları sayesinde suyu daha yumuşak hale getirmek artık çok kolay! Su arıtma cihazları; suda bulunan tortuları, partikülleri, molekülleri, mikropartikülleri ve ağır metalleri ayrıştırarak geriye daha temiz, daha yumuşak bir su bırakır. Bu sayede siz de suyunuzu gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir