NSF Nedir ? NSF Belgeleri Nasıl Alınır?

Çözüldü2.73K görüntülenmeGenel Sorular

NSF Nedir ? NSF Belgeleri Nasıl Alınır?

NSF anlamı nedir?

NSF onayı ne demek?

NSF belgesi ne işe yarar?

NSF ANSI 58 nedir?

Soru yeni cevaplara kapalıdır.
admin Cevaplanan soru Temmuz 7, 2021
1

NSF Nedir sorusuna net cevap: NSF Belgesi Uluslar arası geçerliliği olan NSF Sertifikası (National Sanitary Foundation—Uluslar arası Sağlık Kuruluşu) ile belgelenmiştir anlamına gelir

NSF Belgesi, kullanıcı ve gıda denetleyicilerine, kullanılan temizlik kimyasalının gıda güvenliği açısından uygun olduğunu garanti eder. Ürünlere ait sertifikaları www.nsf.org adresinden sorgulayabilirsiniz. NSF nedir öğrenmiş oldunuz şimdi NSF sertifikalarına bir göz atalım.

Su arıtma cihazlarında bulunan NSF sertifikaları yada belgeleri ne anlama geliyor.

Evsel su arıtma filtreleri, arıtıcılar ve ters ozmoz sistemleri için federal düzenlemeler bulunmamakla birlikte, bu ürünlerin içme suyunu arıtmak için güvenlik ve performansı için minimum gereklilikleri belirleyen gönüllü ulusal standartlar ve NSF International protokolleri geliştirilmiştir.

Standartlar ve protokoller aşağıda ayrıntılı olarak açıklanmaktadır. İsimlerdeki sayılar, standardın veya protokolün geliştirilme sırasını yansıtır ve bir sıralama veya derecelendirme sistemi değildir.

NSF Nedir – Su ve Su Arıtma Cihazı Filtreleri ile ilgili NSF standartları

NSF / ANSI 42

Filtreler, klor ve tat / koku gibi estetik safsızlıkları azaltmak için onaylanmıştır. Bunlar, kullanım noktası (lavabonun altında, su sürahisi vb.) Veya giriş noktası (tüm ev) arıtma sistemleri olabilir.

NSF / ANSI 53

Filtrelerin, sağlık etkisi olan bir kirletici maddeyi azalttığı onaylanmıştır. Sağlık etkileri, ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) ve Health Kanada tarafından düzenlenen bu standartta belirlenmiştir.

Her iki standart 42 ve 53, sıvı, gaz veya çözünmüş / süspansiyon halindeki madde bir adsorban ortamın yüzeyine veya gözeneklerine yapıştığında oluşan bir adsorpsiyon / filtrasyonu kapsar. Karbon filtreler bu tür ürünlere bir örnektir.

NSF / ANSI 44

Su yumuşatıcıları, sodyum veya potasyum klorür ile rejenere edilen bir katyon değiştirme reçinesi kullanır. Yumuşatıcı, kalsiyum ve magnezyum iyonlarının neden olduğu sertliği azaltır ve bunları sodyum veya potasyum iyonlarıyla değiştirir.

NSF / ANSI 55

Ultraviyole arıtma sistemleri, kirli sudaki (A Sınıfı sistemler) bakteri, virüs ve kistleri etkisiz hale getirmek veya öldürmek veya dezenfekte içme suyunda (B Sınıfı) hastalığa neden olmayan bakterilerin miktarını azaltmak için ultraviyole ışık kullanır.

NSF / ANSI 58

Ters ozmoz sistemleri, suyu yarı geçirgen bir zardan geçirmek için ters basınç kullanan bir işlem içerir. Çoğu ters osmoz sistemi, zarın her iki tarafında bir veya daha fazla ek filtre içerir. Bu sistemler Health Canada ve EPA tarafından düzenlenen kirleticileri azaltır.

NSF / ANSI 62

Destilasyon sistemleri suyu kaynama noktasına ısıtır ve daha sonra yoğunlaştıkça su buharını toplar ve ağır metaller gibi kirleticileri geride bırakır. Uçucu organik kimyasallar gibi kolayca gaza dönüşen bazı kirleticiler su buharı ile devam edebilir.

NSF / ANSI 177

Duş filtreleri, ev sahibinin duş başlığının hemen önündeki boruya doğrudan bağlanır ve sadece serbest kloru azalttığı onaylanmıştır.

NSF / ANSI 244

Bu standardın kapsadığı filtreler, yalnızca arıtılmış veya mikrobiyolojik olarak güvenli olduğu belirlenen kamu su kaynaklarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu filtreler yalnızca, aksi takdirde güvenli içme suyunun aralıklı mikrobiyolojik kontaminasyonuna karşı koruma amaçlıdır.

Örneğin, bir kaynar su tavsiyesi verilmeden önce, filtrasyon sisteminizin sizi aralıklı mikrobiyolojik kontaminasyondan koruduğundan emin olabilirsiniz.

Standart ayrıca, diğer NSF / ANSI içme suyu arıtma ünitesi standartlarına benzer şekilde malzeme güvenliği ve yapısal bütünlüğü de içermektedir. Üreticiler, filtrasyon sistemleri için bakteri, virüs ve kist azaltma iddiasında bulunabilirler.

NSF / ANSI 401

Ortaya çıkan kirleticiler için arıtma sistemleri, ortaya çıkan 15 kirletici maddenin bir veya daha fazlasını içme suyundan düşürdüğü doğrulanan hem kullanım noktası hem de giriş noktası sistemlerini içerir .

Ortaya çıkan bu kirletici maddeler henüz EPA veya Health Canada tarafından düzenlenmemiş farmasötik ürünler veya kimyasallar olabilir.

NSF P477

Bu kullanım noktası filtreleri , EPA tarafından belirlenen sağlık danışmanlığının altında mikrosistin (mavi-yeşil algler tarafından üretilen toksinler) azaltır .

NSF P473

PFOA / PFOS su filtreleri veya sistemleri, içme suyunda PFOA ve PFOS’u azaltma ve NSF / ANSI 53’te tanımlanan katı malzeme güvenliği ve yapısal gereklilikleri karşılama özellikleri açısından değerlendirilir .

NSF P231

Mikrobiyolojik su arıtıcıları, EPA’nın Görev Gücü Raporu, Kılavuz Standart ve Mikrobiyolojik Su Arıtma Cihazlarının Test Edilmesi Protokolü (1987) (Ek B) önerilerine göre sağlık ve sanitasyon için onaylanmıştır.

NSF / JWPA P72

İyot radyoizotop kullanım noktası tedavi seçenekleri içme suyunda her türlü iyotun azaltılması için değerlendirilir. Bu protokol, Japonya Su Arıtma Birliği (JWPA) ile birlikte geliştirilmiştir.

Bir NSF / ANSI standardı veya protokolüne göre sertifikasyonun, bir filtre, arıtıcı veya arıtma sisteminin olası tüm kontaminantları azaltacağı anlamına gelmediğini unutmayın.

Filtre, arıtma sistemi veya arıtma sisteminin sizin veya aileniz için en çok endişe duyulan kirletici maddelerin azaltılması için geçerli standarda göre onaylandığını doğrulamak önemlidir.

Evde Su Arıtma Sistemi Seçimi

Bir su filtresine veya su arıtma veya arıtma sistemine ihtiyacınız olup olmadığını nasıl anlarsınız? Eviniz için en iyi filtreyi bulmak için ne yapabilirsiniz ve nereden başlıyorsunuz? Eviniz için doğru su arıtma çözümünü bulmak için bu yararlı ve önemli adımlar var.

Sertifikalı bir ürünün ne yapacağını söylediğini yapacağına dair güvence sağlamak için filtreleri ve arıtma sistemlerini güvenlik ve performans açısından test ediyoruz.

Adım 1: Suyunuzda Neler Bulunur

Suyunuzda hangi kirleticilerin olabileceğini merak ediyorsanız, su kalitesi raporunuzun (CCR veya tüketici güven raporu olarak adlandırılır) bir kopyasını yerel su kuruluşunuzdan / makamınızdan (ABD’de ve Kanada’daki bazı şehirlerde) alarak başlayabilirsiniz. Raporunuzu alamıyorsanız veya özel bir kuyunuz varsa, suyunuzu bağımsız olarak test ettirmeyi düşünebilirsiniz .

2. Adım: Hangi Kirleticileri Azaltmak İstediğinize Karar Verin

Suyunuzda hangi kirleticilerin bulunduğunu öğrendikten sonra, su kalitesi endişelerinizi gidermek için sertifikalı bir arıtma çözümü daha iyi bulabilirsiniz.

Tüm filtrelerin tüm kirletici maddeleri azaltamayacağını anlamak önemlidir. Su raporuna veya su testi sonuçlarınıza dayanarak, içme suyunuzda hangi kirleticileri azaltmak istediğinize karar verebilirsiniz.

NSF’nin kirletici seçim kılavuzu , belirli kirleticileri azaltmak için onaylanmış ürünleri bulmanıza yardımcı olacaktır.

Adım 3: Su Arıtma Seçeneklerini Karşılaştırın

Bir dizi su arıtma çözümü mevcuttur. Evinizdeki tüm suyu işleyen tüm ev sistemlerinden mutfak musluğu gibi belirli alanlara yönelik filtrelere, su sürahisi veya tezgah üstü filtreler gibi daha taşınabilir çözümlere kadar çeşitlilik gösterir. Bazıları sadece bir kontaminantını azaltırken, diğerleri çok sayıda azaltır.

Kullanım noktası (POU) sistemleri , suyunuzu içtiğiniz veya kullandığınız suyu arıtır ve su sürahileri, musluk filtreleri ve ters ozmoz (RO) sistemlerini içerir.

Tüm ev / giriş noktası (POE) sistemleri , suya girerken suyu arıtır. Genellikle su sayacının (belediye) veya basınçlı depolama tankının (kuyu suyu) yanına monte edilirler. Tüm ev arıtma sistemleri UV mikrobiyolojik sistemleri, su yumuşatıcıları veya klor, tat, koku ve partiküller için tüm ev filtrelerini içerir.

NSF’nin İçme Suyu Standartları Nelerdir? – NSF Nedir?

NSF, içme suyu filtrelerini her bir arıtma seçeneği için geçerli standartlara göre onaylar. Filtrenin onaylandığı standarda ilişkin NSF / ANSI 53 veya NSF / ANSI 42 gibi numaralarla birlikte bir üründeki NSF işaretini görebilirsiniz. Üreticiler, ürünlerinin hangi kirleticileri azaltacağını seçerler ve NSF International, filtrelerinin yapacağı söylediklerini yapacağını doğrular.

Bu standartlar üreticilerin ürünlerini çeşitli kirleticileri azaltmak için sertifikalandırmasına izin verdiğinden, hem standart ad (NSF / ANSI 53 veya NSF / ANSI 58 gibi) hem de kurşun gibi belirli kirletici madde azaltma talebi için ambalajı kontrol etmek önemlidir. Evde su arıtma sistemlerini kapsayan protokolleri ve NSF / ANSI standartlarını gözden geçirmek için Su Arıtma Sistemleri Standartlarını ziyaret edin .

Filtrenizi Değiştirme – NSF Nedir?

Bir ev su arıtma sistemine karar verdikten sonra, düzgün çalışması için düzenli bakıma ihtiyacı olacaktır. Gerektiğinde filtrenizi değiştirmeyi unutmayın. Bazı filtrelerde gösterge ışıkları vardır ve bazılarında değiştirme için zaman aralıkları önerilebilir. Su arıtma sisteminizin değiştirme gereksinimlerini öğrenin. Evsel su arıtma çözümü için nihai bütçenize devam eden yedek filtre maliyetini eklediğinizden emin olun.

admin Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi Temmuz 7, 2021
1

NSF Belgesi

Kabul edileceği üzere canlılar için su son derece hayati bir role sahiptir. Hücre ve doku yapısının muhafaza edilmesi büyük ölçüde suyun varlığına bağlı bir durumdur. Su bir anlamda hayatımızın odak noktasındadır ve yaşamın öz kaynağıdır. Ne yazık ki tesisat atıkları, klorlama işlemleri, düzensiz boru bakımları ya da diğer nedenlerden dolayı suyun kalitesi oldukça düşmektedir. Bu nedenle musluktan su içmek artık neredeyse olanaksız bir duruma dönüşmüştür.

Geçmişte çok lüks olarak görülen su arıtma cihazları bugün artık neredeyse her eve girmeye başlamıştır. Hem ekonomik olmaları hem de sağlık açısından ciddi bir fark yaratması, su arıtma cihazlarını vazgeçilmez kılmıştır. Doğadaki su kaynaklarının muhafaza edilebilmesi noktasında filtreleme sistemlerine daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü NSF Belgesi ile bu konuya belli standartlar getirmiştir. Sertifikanın amacı temiz, kaliteli ve en önemlisi sağlıklı suyu temin etme sürecine resmi düzeyde bir katkı sunmaktır. Bu anlamda NSF Belgesi, toplum sağlığı açısından da önemli bir referans olarak ele alınmalıdır.

NSF Hakkında Genel Bilgiler

Su arıtma cihazı satışı ya da üretimi yapan, tank, musluk, filtre gibi materyallerin satışını üstlenen firmalar, NSF Belgesi almakla yükümlüdür. Bu durum tüketicilerin de daha bilinçli olmalarını sağlamaktadır. Üreticilerin ilgili sertifikalara sahip olup olmadığı artık daha geniş kitlelerce denetlenmektedir.
NSF esasen ilk olarak 1994 senesinde Amerika’da oluşturulmuştur. Gıda ve içecek güvenliğini belli bir standarda oturtmak, NSF’nin en önemli görevleri arasındadır. NSF’nin tüm dünya genelinde toplamda 75 ayrı ofisi bulunur. Yerel ortakları sayesinde daha da güçlenen NSF, başarısını bu duruma borçludur. Şu anda oluşumun 2150 adet profesyonel çalışanı vardır. Bugün itibariyle 590 global su arıtma cihazının sertifikası bulunur. Standartlara uygun biçimde 10 binden fazla ürünün ortaya çıkarılması sağlanmıştır. Bu durum NSF’nin dünya genelindeki saygınlığını ve faaliyetlerini ciddi şekilde yansıtır.

NSF Neden Önemli?

Dünya Sağlık Örgütü’nün verileri su tüketimi ve su sağlığı konularınki durumu gözler önüne seriyor. Şu anda dünyada şehirde yaşayan insanların yaklaşık olarak %50’lik bölümü sağlıklı içme suyuna erişmekte zorluk yaşadığı için çeşitli hastalıklardan doğrudan etkileniyor. Bu açıdan NSF halk sağlığını evrensel düzeyde korumak için bir taahhütte bulunuyor.  Tüketiciler açısından NSF belgesi son derece önemlidir.
Bu belgenin varlığı kimyasalların temizlendiği, sağlıklı suyun temin edildiği, kötü kokunun ya da tadın arındırıldığı anlamını taşır. Bu belgeye sahip olan üreticiler klordan arındırılmış suyun garantisini vermekle yükümlüdür. Belli denetimlerden ve aşamalardan başarılı bir şekilde geçmiştir ve belgeyi almaya hak kazanmıştır. Söz konusu alan, su gibi temel ve herkesi ilgilendiren bir konu olduğu için denetimler daha da hassas bir şekilde yürütülür.
NSF tarafından tescillenmiş firmaların ürettiği su arıtma cihazlarında yer alan bütün parçalar ya da kullanılmakta olan ham maddeler, insan sağlığını tehdit etmez. Su arıtma cihazı alırken çeşitli konuları araştırmak ve firma hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Bu kriterler arasında NSF sertifikasını öncelikli olarak sorgulamak, sizi önemli ölçüde rahatlatacaktır. Çünkü bu belge büyük ölçüde tüketicilerin lehine olan bir protokol sunar.

NSF Denetimleri

NSF temel olarak National Sanitation Foundaditon sözcüklerinin kısaltılmış halidir. Bunu da dilimize Ulusal Hijyen Vakfı şeklinde çevirmek olasıdır. National Sanitation Foundaditon sadece su değil aynı zamanda çevre, gıda ya da tüketici ürünlerinin de sağlık ile hijyen konularındaki standartlarını belirler. Bağımsız ve yetkin bir otorite olan NSF, tüm dünyada büyük bir saygı görür. Bu nedenle ilgili kurumsan sertifika almak, pazarda da üreticilere ciddi bir avantaj ve prestij getirir.
NSF pek çok farklı konuda denetlemeler gerçekleştirir ve bu denetimlerinin sonucunda firmaların toplum sağlığı konusunda doğru hareket ettiğini garantiler. Diğer ürünlerle alakalı tüm sertifikaları NSF’nin resmi web sitesinden güncel olarak görebilirsiniz. NSF sadece su arıtma cihazlarının güvenliğine değil aynı zamanda performans durumuna dair de belli standartlar belirler.
Denetimler sadece ev tipi su arıtma cihazlarını kapsamaz, aynı zamanda sanayi tipi su arıtma cihazları için de geçerlidir. NSF saha denetimleri konusunda uzmanlaşmış bir oluşumdur. İlkelerini evrensel düzeyde etik, dürüstlük ve adalet gibi kavramlar üzerine oturtur.
admin Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi Temmuz 7, 2021
1

NSF,  National Sanitation Foundaditon kelimelerinin kısaltmasıdır. Ulusal Hijyen Vakfı demektir.

Yıllar önce Amerika’da kurulan bu vakıf; su, gıda, çevre ve tüketici ürünlerinin sağlık, hijyen ve temizlik standartlarının belirlenmesinde, test edilmesinde, sertifikalandırmada yetkin, bağımsız, uluslararası en üst otorite haline gelmiştir.

Örneğin NSF 51 sertifikası; gıda alanları için üretilen kalite standartları gereği ihracat yapmak için kullanılan ; sağlık gereksinimlerini üst düzeyde karşıladığını belgeleyen uluslararası bir sertifika programıdır.

Ürünlerin üretim aşamasından itibaren gıda sağlığına uygunluğunu kontrol ederek birçok teste tabi tutmaktadır. Bio Uni S, Power Cleaner H&M, Bio Circle Liquid ve Inox Top isimli temizleyiciler, Uluslar arası geçerliliği olan NSF Sertifikası (National Sanitary Foundation—Uluslar arası Sağlık Kuruluşu) ile belgelenmiştir.

NSF belgesi, kullanıcı ve gıda denetleyicilerine, kullanılan temizlik kimyasalının gıda güvenliği açısından uygun olduğunu garanti eder. NSF belgeli su arıtma cihazı

admin Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi Temmuz 7, 2021
1

NSF (National Sanitation Foundation) Belgesi

NSF Belgesi, gıda ve su ürünlerinde hijyenik koşullarının sağlandığını gösteren ve dünyanın neredeyse tamamında geçerli olan bir sertfikasyondur. 1944 yılında kurulan NSF (Ulusal Sanitasyon / Hijyen Vakfı), küresel ölçekte faaliyet göstermektedir ve en önemli amacı halk sağlığını korumaktır. NSF Belgesi de bir ürünün NSF kriterlerine ve standartlarına uygun olduğunun ve kalitesinin çeşitli testler ile doğrulandığının kanıtıdır. NSF Belgesi, dünya genelinde tüm perakendeciler, üreticiler, tüketiciler ve düzenleyici kurumlar için geçerli olup oldukça değerli ve saygın bir ürün etiketidir.

NSF halihazırda halk sağlığı ve güvenliği konularında hazırlanmış 75’in üzerinde Amerikan Ulusal Standardı’nı kullanmaktadır. Bunun yanında, gıda ekipmanları ve cihazları, içme suyu filtreleri vb gibi kategorilerde yayınlanmış 100’e yakın protokolü bulunmaktadır. Tüm bu standartları karşılayn ürünlere NSF Belgesi verilmektedir. NSF Belgesi ülkemizde de tanınmakta; tüm kamu ve özel sektör kuruluşları tarafından çok önemli bir kalite göstergesi olarak kabul edilmektedir.

NSF Nedir?

Oldukça köklü bir kuruluş olan NSF, standart geliştirmenin yanı sıra test, muayane, sertifikasyon, eğitim ve danışmanlık hizmetleri de vermektedir. NSF’in hizmet verdiği ana sektörleri ve ürün gruplarını şöyle sıralayabiliriz:

 •  Otomotiv ve havacılık
 •  Gıda
 •  Su & Atık su
 •  Sağlık
 •  Yapı ve inşaat
 •  Ezcacılık ve ilaç
 •  Medikal cihazlar
 •  Besin takviyeleri

NSF Belgesi taşıyan ürünler, kapsamına dahil olduğu standartlara uymaya devam ettiğini doğrulamakta; ürün testleri ve denetimler gibi standart gereksinimlerini karşılamaktadır. NSF Belgesi, üçüncü taraf kuruluşlar tarafından sağlanan kalite güvencesinin yanı sıra ürünlerin pazarda öne plana çıkmasına da yardımcı olmaktadır. NSF Belgesi bulunan ürünleri piyasaya sunan kuruluşlar kalite, uyum ve güvenlik konusundaki kararlılığını tüm paydaşlarına gösterebilmektedir.

NSF’in çalışma kadrosu oldukça geniştir. Mühendis, halk sağlığı uzmanı, mikrobiyolog, kimyager vb kişilerden oluşan profesyonel kadrosu ile 180 ülkede faaliyet göstermektedir. ISO 17025 onaylı laboratuvarlarında insan sağlığı için risk teşkil eden konularla ilgili test ve analiz çalışmaları yürütmektedir. 1990’da ismini NSF International olarak değiştiren kurum, ürünlerin kalitesi konusunda uluslararası bir standardizasyon olan NSF İşareti / NSF Belgesi ile tüm dünyaya ulaşabilmektedir.

NSF Belgesi Nasıl Alınır?

NSF Belgesi ya da NSF İşareti bulunan ürünler, malzeme veya bileşenler, ilgili markanın ya da perakendecinin, paydaşlarına atıfta bulunulan standartların teknik gerekliliklerine uygun olduğuna dair güvence sunmasını sağlar. NSF Belgesi işletmelere, yasal düzenlemeler ve satın alma şartnamelerine uyum sağlamaları, risk yönetim ilkelerini uygulamaları; ürünlerin, sistemlerin ve süreçlerin genel uygunluğunu belirlemeleri konusunda yardımcı olmaktadır.
NSF Belgesi almak isteyen bir kuruluşun sertifikasyon süreci ürüne ve kuruluşun mevcut durumuna bağlı olarak değişebilmektedir. Fakat genellikle şu adımların takip edildiğini söyleyebiliriz:

 •  Akredite belgelendirme kuruluşuna başvuru yapılması; işletme ve NSF Belgesi alınacak ürün ile ilgili bilgilerin sağlanması
 •  Ürün değerlendirmesi
 •  NSF Belgesi alınması planan ürünün onaylı laboratuvarlarda test edilmesi
 •  Üretim tesisinin denetimi; üretim süreçlerinin onaylanması ve örnek bir ürün üretimi
 •  Test sonuçlarının NSF kriterlerine uygunluk açısından incelenmesi ve değerlendirilmesi
 •  Sonuçların olumlu olarak kabul edilmesi ve gerekli sözleşmelerin yapılması; ürünlerin NSF platformlarında listelenmesi
 •  NSF Belgesi ile üretim yapacak tesislerin / fabrikaların her yıl düzenli olarak denetlenmesi ve testlerin tekrarlanması

NSF Belgesi bulunan ürünlerin üzerine NSF işareti konulmaktadır. Fakat bir ürünün gerçekten NSF sertifikalı olup olmadığını tespit edebilmek için NSF’in internet sitesi üzerinden arama yapılabilir. NSF Belgesi belirli bir süre için verildiğinden ve bu süre yeni denetimler ve testlerin sonucuna göre uzatıldığından belge süresi dolmuş ürünler NSF listelerinden çıkarılmaktadır.

NSF 58 belgesi nedir ?

Özellikle Ülkemizde su arıtma cihazları ve filtreliri için aranan bu belge NSF / ANSI 58: Reverse Osmosis İçme Suyu Arıtma Sistemleri standardır.Ters ozmoz su arıtma sistemleri ve bileşenleri NSF / ANSI 58 kapsamına girer. NSF 58 standardı hertürlü su arıtma sistemleri, membran su filtreleri ve tüm yedek parçalarına uygulanmaktadır.Bu standardın gereklilikleri ve sertifikasyon süreci hakkında bilgi edinmek için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

NSF Belgesi Eğitim ve Danışmanlık Hizmeti

NSF Belgesi birçok ürün grubu için verilmekte olup her bir ürün için farklı standartların uygulanması ve farklı testlerin yapılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra ürünlerin doğru laboratuvarlarda doğru bir şekilde test edilmesi NSF sertifikasyonu açısından son derece önemlidir. Ayrıca, tesislerin NSF denetimlerinden geçmesi ve üretim süreçlerinin onaylanması da yine NSF belgelendirme sürecinin en önemli parçalarından biridir. Firmalar bu konuda hem teknik bilgilere hem de mevzuat bilgisine ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle, NSF Belgesi konusunda şirketlerin eğitim ve danışmanlık hizmeti alması tavsiye edilmektedir.

NSF sertifikası konusunda danışmanlık hizmeti veren firmalar, şirketlerin hangi ürün grubu için hangi standardın gerekliliklerini uygulaması gerektiğine karar verir. Ürünlerin tasarımı, içeriği ve üretimi gibi konularda tavsiyelerde bulunur. Ürünlerin NSF gerekliliklerine göre tasarlanıp üretilmesinden sonra hangi testlerin yapılması ve bu testler için doğru laboratuvarlar ile iletişime geçilmesi noktasında şirketleri yönlendirir. Ayrıca, şirketleri NSF denetimlerine hazırlar; denetim ve / veya test sonuçlarının olumsuz olması durumunda da doğru aksiyonların alınması için şirketlere destek olur. Danışmanlık firmaları, NSF belgelendirme sürecinin başından sonuna kadar şirketlerin yanında yer alır ve sürecin başarıyla tamamlanmasına kadar desteğini sürdürür.

NSF Belgesi’nin Faydaları

NSF Belgesi’nin hem üreticiler hem tüketiciler için doğrudan ve dolaylı olarak birçok faydası bulunmaktadır. Bir tüketici, üzerinde NSF işareti bulunan bir ürünü kullandığında, ürün güvenliği, kalitesi ve sağlığı konusunda herhangi bir şüpheye düşmez ve bu konunun yaratacağı olumsuz etkileri daha ürünü satın alma aşamasında elimine eder. Örneğin, bir restoran işletmecisi, müşterilerine NSF sertifikalı ürünler kullanarak hizmet ettiği takdirde, müşterilerin sağlığı açısından meydana gelecek tehlikeler konusunda proaktif bir yaklaşım sergilemiş olur. Bunun farkına varan müşterilerin de ilgili işletmeye olan güveni artar ve bu durum zamanla işletmenin kurumsal itibarını da yükseltir.

Ürünlerini NSF Belgesi ile piyasaya sunan şirketler, bu konuda rakiplerinin önüne geçebilir ve paydaşları üzerindeki olumlu imajı sayesinde satış hacmini artırabilir. NSF sertifikasyonu tüm dünyada tanınan bir kalite güvence sistemi olduğundan, şirketler NSF belgeli ürünlerini tüm dünyaya ihraç edebilir ve böylelikle pazarını genişletebilir. Bu durum, zamanla çalışanların moral ve motivasyonlarını; dolayısıyla üretkenliklerini de artırır. Şirketler böylelikle elde ettikleri kazançları artırmaya devam eder.

admin Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi Temmuz 7, 2021
0

NSF Belgesi Nedir NSF Belgesi Ne İşe Yarar International ISO / IEC 17065 Standardı’ na göre İngiltere Akreditasyon Kurumu UKAS tarafından akredite olup tarımda, üretim ve işleme endüstrisinde bağımsız denetim ve belgelendirme hizmetlerini sağlayan dünya çapında lider bir kuruluştur.

Bizi ilgilendiren kısım ise NSF International, geniş kapsamlı olarak su arıtma cihazı filtrelerini yedek parçalarını kaliteli bir su arıtma cihazı ulusal, uluslararası ve müşteriye özel standartlarda tekil ya da çoklu olarak belge vermek kaydıyla yıllık yenilenir.

Yani kısaca NSF Belgesi, kullanıcı ve gıda denetleyicilerine, kullanılan temizlik kimyasalının gıda güvenliği açısından uygun olduğunu garanti eder.

Verilen bu belge ev tipi su arıtma cihazı ve sanayi tipi su arıtma cihazı yeri su arıtma cihazının tüm analizleri yapılarak dünya çapında bağımsız kuruluş raporu hazırlamaktadır. Aynı zamanda saha denetimleri gerçekleştirilmesinde uzmanlaşmış bir kuruluştur. NSF Belgesi Nedir? NSF Belgesi Ne İşe Yarar? Denetimleri yapılan bu standartlar tedarik zinciri ve kalite güvence, ürün güvenliği talepleri, yasal şartlara uyum ve kalite, ayrıca geniş kapsamlı olarak dürüstlük, adalet, etik ve çevresel konuları ele almaktadır.

NSF International, gıda ve yetiştiricilik sektöründe dünya çapında belgelendirme hizmeti veren en büyük kuruluş olarak, yılda 70.000’den fazla müşterinin GLOBALGAP, TN, BRC ve IFS TN, BRC ve IFS gibi standartlara göre belgelendirmesini yapmaktadır. Tüm NSF Denetçileri gıda sektöründe tecrübeli ve sektörde birçok lider perakendeciler ve üretici firmalarda daha önce çalışmış denetçilerden oluşmaktadır. Çok titiz bir teknik ve endüstriyel eğitimden geçmiş ve bireysel olarak onaylanmış NSF Kalite departmanı tarafından izlenmektedirler. Su Arıtma Cihazları Arıtma Cihazları ile ilgili olarak Türkiye şartlarında bu belgeye sahip çok az sayıda su arıtma cihazı bulunmaktadır.

Yine diğer yazılarımızda da çok sık vurguladığımız konu olarak NSF belgesi olmayan hiç bir “su arıtma cihazı” yeteri seviyede kalitelisu arıtma cihazı su arıtma cihazı olmadığının ispatıdır.

Bu yaklaşım dünyadaki tüm denetçilerin standardı doğru ve tutarlı bir şekilde yorumlamasını sağlar. Gıda tedarik zincirinde olsun veya içme suyu ölçümlerinde olsun tutarlı ve yenilikçi bir şekilde sorunları geniş bir yelpazede benzersiz bir bakış açısı ile ele alırlar. NSF; belgelendirme sonrası, proses aşamalarını detaylı içeren kalitesi yüksek ve firmaya katma değer katan bir rapor sunmaktadır. NSF’ in yönetici takımı derin bir sektörel bilgi ve tecrübeye sahip olup, bu takım genellikle teknik girdi – destek sağlamak ve ortaya çıkan sorunları rapor alana denk sürekli çıkan hataları bildirerek düzeltme istemesi aynı zamanda kaliteli su arıtma filtresi elde edilmesi için incelemelerini saha ekipleri tarafından sürekli kontrol altına alınır.Yapılan incelemeler ile eğilimleri tespit ederek müşterilerine değer katmaktadır.

Neden NSF International?

NSF International, gıda ve yetiştiricilik sektöründe dünya çapında belgelendirme hizmeti veren en büyük kuruluş olarak, yılda 70.000’den fazla müşterinin belgelendirmesini yapmaktadır. Teknik bilgi ve sektörlerde tecrübesi olan, birinci sınıf profesyonel bir denetim ekibine sahiptir.Hiç bir bağlı olduğu veya özel bir kuruluşa hizmet etmez.

Denetim ekibi belgelendirme sonrası, proses aşamalarını detaylı içeren kalitesi yüksek ve firmaya katma değer katan bir rapor nsf belgesi nedir ne işe yarar sunmaktadır. NSF International’ın uluslararası tanınırlığı sayesinde NSF tarafından yapılan belgelendirmeniz önemli müşteriler tarafından kabul edilmenizi sağlar.Çünkü bir su arıtma cihazı alacağımız zaman ilk bakacağımız NSF belgesi olup olmadığı olsun.

Denetçiler, üretim sektörlerinde önemli uzmanlık bilgisine sahiptirler.

TN (Tesco Nurture)’ın dünya çapında yöneticisidir. Dünya çapında BRC / IFS standartları denetimleri ve GLOBALG.A.P. / TN uygulamaları ile kendini kanıtlamıştır. BRC / IFS denetimleri ile birlikte, denetim sırasında aynı anda IFS / BRC / ISO 22000 gibi diğer tanınmış standartların denetimi de yapılabilmektedir. Müşteriler, teknik standartlara uyumu gösteren NSF Q Mark logosunu kullanabilmektedir. Denetimler yerel dilde nsf belgesi nedir ne işe yarar ve gerçekleştirilir.

NSF Hizmetleri:

 • BRC Gıda, Depolama ve Dağıtım
 • IFS Gıda ve Lojistik
 • Kırmızı Traktör Güvencesi – Taze Üretim
 • ISO ve FSSC 22000
 • QS Paketleme
 • GLOBALG.A.P.
 • Tesco NURTURE
 • LEAF Marque
 • GRASP

NSF’ in uluslararası birçok ofisi bulunmaktadır ve her ülkede genişleyen operasyon ağı ile yerel bilgiyi global kapsamda uygulayan uluslararası operasyonlar gerçekleştirmektedir.

NSF Uluslararası ofisleri;

 • Amerika
 • Çek Cumhuriyeti
 • Çin
 • Fransa
 • Güney Afrika
 • Hindistan
 • Hollanda
 • İngiltere
 • İtalya
 • İspanya
 • Kosta Rika
 • Meksika
 • Peru
 • Polonya
 • Şili / Latin Amerika
 • Tayland / Güneydoğu Asya
 • Türkiye
 • Yunanistan / Doğu Avrupa

NSF Belge Sorgulama sayfası resmi sitesi: https://www.nsf.org/

admin Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi Temmuz 7, 2021
1