NSF Nedir ? NSF Belgeleri Nasıl Alınır?

Çözüldü2.73K görüntülenmeGenel Sorular

NSF Nedir ? NSF Belgeleri Nasıl Alınır?

NSF anlamı nedir?

NSF onayı ne demek?

NSF belgesi ne işe yarar?

NSF ANSI 58 nedir?

Soru yeni cevaplara kapalıdır.
admin Cevaplanan soru Temmuz 7, 2021
1

NSF (National Sanitation Foundation) Belgesi

NSF Belgesi, gıda ve su ürünlerinde hijyenik koşullarının sağlandığını gösteren ve dünyanın neredeyse tamamında geçerli olan bir sertfikasyondur. 1944 yılında kurulan NSF (Ulusal Sanitasyon / Hijyen Vakfı), küresel ölçekte faaliyet göstermektedir ve en önemli amacı halk sağlığını korumaktır. NSF Belgesi de bir ürünün NSF kriterlerine ve standartlarına uygun olduğunun ve kalitesinin çeşitli testler ile doğrulandığının kanıtıdır. NSF Belgesi, dünya genelinde tüm perakendeciler, üreticiler, tüketiciler ve düzenleyici kurumlar için geçerli olup oldukça değerli ve saygın bir ürün etiketidir.

NSF halihazırda halk sağlığı ve güvenliği konularında hazırlanmış 75’in üzerinde Amerikan Ulusal Standardı’nı kullanmaktadır. Bunun yanında, gıda ekipmanları ve cihazları, içme suyu filtreleri vb gibi kategorilerde yayınlanmış 100’e yakın protokolü bulunmaktadır. Tüm bu standartları karşılayn ürünlere NSF Belgesi verilmektedir. NSF Belgesi ülkemizde de tanınmakta; tüm kamu ve özel sektör kuruluşları tarafından çok önemli bir kalite göstergesi olarak kabul edilmektedir.

NSF Nedir?

Oldukça köklü bir kuruluş olan NSF, standart geliştirmenin yanı sıra test, muayane, sertifikasyon, eğitim ve danışmanlık hizmetleri de vermektedir. NSF’in hizmet verdiği ana sektörleri ve ürün gruplarını şöyle sıralayabiliriz:

 •  Otomotiv ve havacılık
 •  Gıda
 •  Su & Atık su
 •  Sağlık
 •  Yapı ve inşaat
 •  Ezcacılık ve ilaç
 •  Medikal cihazlar
 •  Besin takviyeleri

NSF Belgesi taşıyan ürünler, kapsamına dahil olduğu standartlara uymaya devam ettiğini doğrulamakta; ürün testleri ve denetimler gibi standart gereksinimlerini karşılamaktadır. NSF Belgesi, üçüncü taraf kuruluşlar tarafından sağlanan kalite güvencesinin yanı sıra ürünlerin pazarda öne plana çıkmasına da yardımcı olmaktadır. NSF Belgesi bulunan ürünleri piyasaya sunan kuruluşlar kalite, uyum ve güvenlik konusundaki kararlılığını tüm paydaşlarına gösterebilmektedir.

NSF’in çalışma kadrosu oldukça geniştir. Mühendis, halk sağlığı uzmanı, mikrobiyolog, kimyager vb kişilerden oluşan profesyonel kadrosu ile 180 ülkede faaliyet göstermektedir. ISO 17025 onaylı laboratuvarlarında insan sağlığı için risk teşkil eden konularla ilgili test ve analiz çalışmaları yürütmektedir. 1990’da ismini NSF International olarak değiştiren kurum, ürünlerin kalitesi konusunda uluslararası bir standardizasyon olan NSF İşareti / NSF Belgesi ile tüm dünyaya ulaşabilmektedir.

NSF Belgesi Nasıl Alınır?

NSF Belgesi ya da NSF İşareti bulunan ürünler, malzeme veya bileşenler, ilgili markanın ya da perakendecinin, paydaşlarına atıfta bulunulan standartların teknik gerekliliklerine uygun olduğuna dair güvence sunmasını sağlar. NSF Belgesi işletmelere, yasal düzenlemeler ve satın alma şartnamelerine uyum sağlamaları, risk yönetim ilkelerini uygulamaları; ürünlerin, sistemlerin ve süreçlerin genel uygunluğunu belirlemeleri konusunda yardımcı olmaktadır.
NSF Belgesi almak isteyen bir kuruluşun sertifikasyon süreci ürüne ve kuruluşun mevcut durumuna bağlı olarak değişebilmektedir. Fakat genellikle şu adımların takip edildiğini söyleyebiliriz:

 •  Akredite belgelendirme kuruluşuna başvuru yapılması; işletme ve NSF Belgesi alınacak ürün ile ilgili bilgilerin sağlanması
 •  Ürün değerlendirmesi
 •  NSF Belgesi alınması planan ürünün onaylı laboratuvarlarda test edilmesi
 •  Üretim tesisinin denetimi; üretim süreçlerinin onaylanması ve örnek bir ürün üretimi
 •  Test sonuçlarının NSF kriterlerine uygunluk açısından incelenmesi ve değerlendirilmesi
 •  Sonuçların olumlu olarak kabul edilmesi ve gerekli sözleşmelerin yapılması; ürünlerin NSF platformlarında listelenmesi
 •  NSF Belgesi ile üretim yapacak tesislerin / fabrikaların her yıl düzenli olarak denetlenmesi ve testlerin tekrarlanması

NSF Belgesi bulunan ürünlerin üzerine NSF işareti konulmaktadır. Fakat bir ürünün gerçekten NSF sertifikalı olup olmadığını tespit edebilmek için NSF’in internet sitesi üzerinden arama yapılabilir. NSF Belgesi belirli bir süre için verildiğinden ve bu süre yeni denetimler ve testlerin sonucuna göre uzatıldığından belge süresi dolmuş ürünler NSF listelerinden çıkarılmaktadır.

NSF 58 belgesi nedir ?

Özellikle Ülkemizde su arıtma cihazları ve filtreliri için aranan bu belge NSF / ANSI 58: Reverse Osmosis İçme Suyu Arıtma Sistemleri standardır.Ters ozmoz su arıtma sistemleri ve bileşenleri NSF / ANSI 58 kapsamına girer. NSF 58 standardı hertürlü su arıtma sistemleri, membran su filtreleri ve tüm yedek parçalarına uygulanmaktadır.Bu standardın gereklilikleri ve sertifikasyon süreci hakkında bilgi edinmek için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

NSF Belgesi Eğitim ve Danışmanlık Hizmeti

NSF Belgesi birçok ürün grubu için verilmekte olup her bir ürün için farklı standartların uygulanması ve farklı testlerin yapılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra ürünlerin doğru laboratuvarlarda doğru bir şekilde test edilmesi NSF sertifikasyonu açısından son derece önemlidir. Ayrıca, tesislerin NSF denetimlerinden geçmesi ve üretim süreçlerinin onaylanması da yine NSF belgelendirme sürecinin en önemli parçalarından biridir. Firmalar bu konuda hem teknik bilgilere hem de mevzuat bilgisine ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle, NSF Belgesi konusunda şirketlerin eğitim ve danışmanlık hizmeti alması tavsiye edilmektedir.

NSF sertifikası konusunda danışmanlık hizmeti veren firmalar, şirketlerin hangi ürün grubu için hangi standardın gerekliliklerini uygulaması gerektiğine karar verir. Ürünlerin tasarımı, içeriği ve üretimi gibi konularda tavsiyelerde bulunur. Ürünlerin NSF gerekliliklerine göre tasarlanıp üretilmesinden sonra hangi testlerin yapılması ve bu testler için doğru laboratuvarlar ile iletişime geçilmesi noktasında şirketleri yönlendirir. Ayrıca, şirketleri NSF denetimlerine hazırlar; denetim ve / veya test sonuçlarının olumsuz olması durumunda da doğru aksiyonların alınması için şirketlere destek olur. Danışmanlık firmaları, NSF belgelendirme sürecinin başından sonuna kadar şirketlerin yanında yer alır ve sürecin başarıyla tamamlanmasına kadar desteğini sürdürür.

NSF Belgesi’nin Faydaları

NSF Belgesi’nin hem üreticiler hem tüketiciler için doğrudan ve dolaylı olarak birçok faydası bulunmaktadır. Bir tüketici, üzerinde NSF işareti bulunan bir ürünü kullandığında, ürün güvenliği, kalitesi ve sağlığı konusunda herhangi bir şüpheye düşmez ve bu konunun yaratacağı olumsuz etkileri daha ürünü satın alma aşamasında elimine eder. Örneğin, bir restoran işletmecisi, müşterilerine NSF sertifikalı ürünler kullanarak hizmet ettiği takdirde, müşterilerin sağlığı açısından meydana gelecek tehlikeler konusunda proaktif bir yaklaşım sergilemiş olur. Bunun farkına varan müşterilerin de ilgili işletmeye olan güveni artar ve bu durum zamanla işletmenin kurumsal itibarını da yükseltir.

Ürünlerini NSF Belgesi ile piyasaya sunan şirketler, bu konuda rakiplerinin önüne geçebilir ve paydaşları üzerindeki olumlu imajı sayesinde satış hacmini artırabilir. NSF sertifikasyonu tüm dünyada tanınan bir kalite güvence sistemi olduğundan, şirketler NSF belgeli ürünlerini tüm dünyaya ihraç edebilir ve böylelikle pazarını genişletebilir. Bu durum, zamanla çalışanların moral ve motivasyonlarını; dolayısıyla üretkenliklerini de artırır. Şirketler böylelikle elde ettikleri kazançları artırmaya devam eder.

admin Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi Temmuz 7, 2021
0
8 cevaptan 1'ini inceliyorsun, tüm cevapları görmek için buraya tıklayın.