NSF Nedir ? NSF Belgeleri Nasıl Alınır?

Çözüldü2.73K görüntülenmeGenel Sorular

NSF Nedir ? NSF Belgeleri Nasıl Alınır?

NSF anlamı nedir?

NSF onayı ne demek?

NSF belgesi ne işe yarar?

NSF ANSI 58 nedir?

Soru yeni cevaplara kapalıdır.
admin Cevaplanan soru Temmuz 7, 2021
1

NSF Belgesi

Kabul edileceği üzere canlılar için su son derece hayati bir role sahiptir. Hücre ve doku yapısının muhafaza edilmesi büyük ölçüde suyun varlığına bağlı bir durumdur. Su bir anlamda hayatımızın odak noktasındadır ve yaşamın öz kaynağıdır. Ne yazık ki tesisat atıkları, klorlama işlemleri, düzensiz boru bakımları ya da diğer nedenlerden dolayı suyun kalitesi oldukça düşmektedir. Bu nedenle musluktan su içmek artık neredeyse olanaksız bir duruma dönüşmüştür.

Geçmişte çok lüks olarak görülen su arıtma cihazları bugün artık neredeyse her eve girmeye başlamıştır. Hem ekonomik olmaları hem de sağlık açısından ciddi bir fark yaratması, su arıtma cihazlarını vazgeçilmez kılmıştır. Doğadaki su kaynaklarının muhafaza edilebilmesi noktasında filtreleme sistemlerine daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü NSF Belgesi ile bu konuya belli standartlar getirmiştir. Sertifikanın amacı temiz, kaliteli ve en önemlisi sağlıklı suyu temin etme sürecine resmi düzeyde bir katkı sunmaktır. Bu anlamda NSF Belgesi, toplum sağlığı açısından da önemli bir referans olarak ele alınmalıdır.

NSF Hakkında Genel Bilgiler

Su arıtma cihazı satışı ya da üretimi yapan, tank, musluk, filtre gibi materyallerin satışını üstlenen firmalar, NSF Belgesi almakla yükümlüdür. Bu durum tüketicilerin de daha bilinçli olmalarını sağlamaktadır. Üreticilerin ilgili sertifikalara sahip olup olmadığı artık daha geniş kitlelerce denetlenmektedir.
NSF esasen ilk olarak 1994 senesinde Amerika’da oluşturulmuştur. Gıda ve içecek güvenliğini belli bir standarda oturtmak, NSF’nin en önemli görevleri arasındadır. NSF’nin tüm dünya genelinde toplamda 75 ayrı ofisi bulunur. Yerel ortakları sayesinde daha da güçlenen NSF, başarısını bu duruma borçludur. Şu anda oluşumun 2150 adet profesyonel çalışanı vardır. Bugün itibariyle 590 global su arıtma cihazının sertifikası bulunur. Standartlara uygun biçimde 10 binden fazla ürünün ortaya çıkarılması sağlanmıştır. Bu durum NSF’nin dünya genelindeki saygınlığını ve faaliyetlerini ciddi şekilde yansıtır.

NSF Neden Önemli?

Dünya Sağlık Örgütü’nün verileri su tüketimi ve su sağlığı konularınki durumu gözler önüne seriyor. Şu anda dünyada şehirde yaşayan insanların yaklaşık olarak %50’lik bölümü sağlıklı içme suyuna erişmekte zorluk yaşadığı için çeşitli hastalıklardan doğrudan etkileniyor. Bu açıdan NSF halk sağlığını evrensel düzeyde korumak için bir taahhütte bulunuyor.  Tüketiciler açısından NSF belgesi son derece önemlidir.
Bu belgenin varlığı kimyasalların temizlendiği, sağlıklı suyun temin edildiği, kötü kokunun ya da tadın arındırıldığı anlamını taşır. Bu belgeye sahip olan üreticiler klordan arındırılmış suyun garantisini vermekle yükümlüdür. Belli denetimlerden ve aşamalardan başarılı bir şekilde geçmiştir ve belgeyi almaya hak kazanmıştır. Söz konusu alan, su gibi temel ve herkesi ilgilendiren bir konu olduğu için denetimler daha da hassas bir şekilde yürütülür.
NSF tarafından tescillenmiş firmaların ürettiği su arıtma cihazlarında yer alan bütün parçalar ya da kullanılmakta olan ham maddeler, insan sağlığını tehdit etmez. Su arıtma cihazı alırken çeşitli konuları araştırmak ve firma hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Bu kriterler arasında NSF sertifikasını öncelikli olarak sorgulamak, sizi önemli ölçüde rahatlatacaktır. Çünkü bu belge büyük ölçüde tüketicilerin lehine olan bir protokol sunar.

NSF Denetimleri

NSF temel olarak National Sanitation Foundaditon sözcüklerinin kısaltılmış halidir. Bunu da dilimize Ulusal Hijyen Vakfı şeklinde çevirmek olasıdır. National Sanitation Foundaditon sadece su değil aynı zamanda çevre, gıda ya da tüketici ürünlerinin de sağlık ile hijyen konularındaki standartlarını belirler. Bağımsız ve yetkin bir otorite olan NSF, tüm dünyada büyük bir saygı görür. Bu nedenle ilgili kurumsan sertifika almak, pazarda da üreticilere ciddi bir avantaj ve prestij getirir.
NSF pek çok farklı konuda denetlemeler gerçekleştirir ve bu denetimlerinin sonucunda firmaların toplum sağlığı konusunda doğru hareket ettiğini garantiler. Diğer ürünlerle alakalı tüm sertifikaları NSF’nin resmi web sitesinden güncel olarak görebilirsiniz. NSF sadece su arıtma cihazlarının güvenliğine değil aynı zamanda performans durumuna dair de belli standartlar belirler.
Denetimler sadece ev tipi su arıtma cihazlarını kapsamaz, aynı zamanda sanayi tipi su arıtma cihazları için de geçerlidir. NSF saha denetimleri konusunda uzmanlaşmış bir oluşumdur. İlkelerini evrensel düzeyde etik, dürüstlük ve adalet gibi kavramlar üzerine oturtur.
admin Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi Temmuz 7, 2021
1
8 cevaptan 1'ini inceliyorsun, tüm cevapları görmek için buraya tıklayın.