Otomatik Kum Filtrasyon Sistemleri Nedir?

1.26K görüntülenmeSu Arıtma

Otomatik Kum Filtrasyon Sistemleri Nedir?

Otomatik Kum Filtrasyon Sistemleri Nedir? nerelerde tercih edilmemli, özellikleri ne olmalı

admin Cevaplanan soru Ocak 18, 2022
0

Kum filtresi yaygın olarak kullanılan su filtreleri arasında yer alır. Kum filtresi, su içerisinde çözünmeyen, farklı büyüklüklerdeki partikülleri ve askıda katı maddeleri gidermek amacıyla tasarlanan ünitelerdir. Suda bulanıklığa neden olan katı madde, tortu ve çamur gibi istenmeyen maddelerin sudan uzaklaştırılmasını amaçlar.

Kum filtresi suyun içerisinde yer alan katı maddeleri tutmak için kullanılan filtrasyon sistemidir. Kum filtresi çözünmemiş askıda kalan katı maddelerin giderilmesine yardımcı olur. Sudaki askıda bulunan maddeleri tutmanın yanı sıra kendisinden sonra kurulacak ünitelerin de tortudan uzaklaşmasını ve düzgün çalışmasını sağlar.

Kum filtresi sıkı tasarımı ile minimum yer kaplar. Kum filtresi, tam otomatik çalışır. Kum filtre sistemlerinin yalıtım maliyeti düşüktür. Kum filtre sistemlerinde mineralinin değişme süresi yaklaşık 5 yıldır. Makine ve tesisatlarda meydana gelen tıkanmaların önüne geçer. Verimli bir filtrasyon sağlayan kum filtreleri suda bulanıklığa neden olan farklı boyut ve yoğunluktaki partikülleri değişik katmanlarda tutarak sudan uzaklaştırır. Tanecik boyutlarının farklı olmasının nedeni katmanlardaki boşluğun minimuma indirilmesi ve yüksek oranda tortu tutma kapasitesinin sağlanmasıdır. Filtre üzerinde oluşan tortu ve katı partiküller ters yıkama yöntemi ile otomatik olarak temizlenmektedir.

Kum Filtresi Ne İşe Yarar?
Kum filtreleri suda askıda yer alan katı maddeleri tutar. Sistemleri tortudan koruyarak görevlerini düzgün yerine getirmesini sağlayan kum filtreleri, arıtma sistemlerinde bulunması gereken mekanizmalardır. Kum filtresi, katı maddeleri tutma kapasitesiyle pek çok avantaj sağlamaktadır. Kum filtresi sistemi verimli çalıştığı takdirde diğer arıtma sistemlerine giden yükü azaltır.

Kum filtreleri arıtma tesislerinde yer alan katı maddelerin uzaklaştırılması amacıyla kullanılır. Tam otomatik veya manuel olarak kullanılabilen kum filtresi, bütün katmanlarda yer alarak yüksek verim elde edilmesini sağlar.

Kum filtresinin üç ana türü bulunur. Hızlı kum filtreleri, yukarı akışlı kum filtreleri ve yavaş kum filtresi kum filtresi ana türlerini oluşturur. Hızlı kum filtreleri ve yukarı akışlı kum filtreleri patojenlerin uzaklaştırılması, kimyasala gerek kalmadan tat ve koku ile yüksek kalitede su üretimi söz konusudur. Kum filtreleri su arıtma tesislerinde kullanımının tekil evlerde su arıtma için de tercih edilebilmektedir.

admin Cevaplanan soru Ocak 18, 2022
0
2 cevaptan 1'ini inceliyorsun, tüm cevapları görmek için buraya tıklayın.